Спрощено сертифікацію електромобілів зі США

elektromobil-zariadzhennia_1

Власники електромобілів, завезених нещодавно зі США, та ті, хто планує їх купити, зможуть легше отримати сертифікат відповідності, а отже, зареєструвати авто та їздити. Адже 18 листопада 2016 року Міністерство інфраструктури підписало наказ №408 про застосування «альтернативних технічних приписів» для машин, виготовлених для держав, які не є членами ЄС. Вони менш вимогливі, ніж ті, що застосувалися нещодавно, і не вимагають значного переобладнання машини, повідомляє Electrocars.

Ще на початку серпня Сервісний центр МВС України припинив реєструвати «американські» електромобілі, посилаючись на те, що для цього необхідна сертифікація за європейськими правилами. А це масштабні роботи з переобладнання – витратити $2 тис. на підгонку авто під європейський стандарт із заміною лобового скла, фар, ременів безпеки, поворотників.

Питання дуже актуальне, тому що значна частина електромобілів потрапляє в Україну, відпрацювавши три роки в американських лізингових програмах. При ввезенні до України уживаного авто потрібно отримати на нього сертифікат технічної відповідності в українській системі сертифікації УкрСЕПРО. Його видавали акредитовані державні і приватні установи. Сертифікат входить до пакету документів для першої реєстрації «розмитненого» автомобіля, котрий вимагає Сервісний центр МВС.

Затверджені у МІУ вимоги до машин базуються на європейських нормах, в той час як механізму оцінки авто, випущених за американськими стандартами, нема. Саме тому сервісні центри МВС стали відмовлятися реєструвати такі розмитнені машини. Причому дотримуватися європейських стандартів ми зобов’язані, оскільки свого часу Україна зобов’язалася виконувати відповідні вимоги Женевської Угоди 1958 року.

Зрештою, МІУ зробило порівняльний аналіз європейського законодавства і законодавства США щодо оцінки відповідності транспортних засобів, щоб «розглянути можливість внесення відповідних змін до порядку затвердження конструкції транспортних засобів». Виявилося, що європейське законодавство таки дозволяє деякі альтернативні технічні приписи. Тож, отримавши висновки ДП «ДержавтотрансНДІпроект», МІУ зобов’язало органи із сертифікації прийняти їх для розгляду.

Що залишилося і що змінилося

Тепер сертифікат отримується згідно тих самих альтернативних умов.

Американські виробники скло вклеюють, а не вставляють на гумовому ущільнювачі. І не мають маркування, на які звертали увагу українські контролери. Донедавна його треба було замінити, тепер цього робити не потрібно. До скла є такі вимоги: воно має бути багатошаровим або загартованим, а з пластику скло може бути лише позаду середніх стійок. Не можна використовувати плівку, яка зменшує проникнення світла нижче встановленого мінімуму.

Американські ремені безпеки відрізняються від європейських. І раніше для відповідності їх теж потрібно було б замінити. Тепер, як виявив «ДержавтотрансНДІпроект», європейське законодавство все-ж-таки не вимагає «затвердження типу ременів безпеки». «Однак кожен ремінь повинен мати ідентифікаційну лейбу», а позначення на ній «повинні відповідати інформації щодо кріплення ременів безпеки», зазначено у висновках держоргану.

У той же час, залишилася європейська вимога до фар. Ближнє світло фар має відповідати правосторонньому напрямку руху. Лампи з газорозрядними джерелами світла можна використовувати, тільки якщо є очищувач скла фари та автоматичний коректор світла.

У чому різниця: «європейський» ближній пучок світла сфокусований так, що в першу чергу висвітлює дорожнє полотно і трохи праве узбіччя, американський – дорогу, обидва узбіччя і знаки, розташовані над дорогою.

Бічні поворотники потрібно замінювати з американських червоних на жовті. Фари заднього ходу також мають відповідати європейському поєднанню кольорів.

При цьому, як зазначає «ДержавтотрансНДІпроект», вимоги відповідної директиви ЄС тут не застосовуються, але «відповідність функціонування правилам дорожнього руху має бути перевірена технічною службою».

Тепер вартість переобладнання зменшиться щонайменше вдвічі і коштуватиме $500-700.

На ринку вже дуже багато не сертифікованих електромобілів, тож, лишається сподіватися, що черги у центрах не утворяться, адже ЗМІ вже писали, що внаслідок реформи замість 114 центрів сертифікації на всю країну залишилося тільки 6 сертифікаційних центрів, причому п’ять з них – у Києві та один – в Запоріжжі.

Позитивна звістка має вивести ринок електромобілів зі ступору. З початку року він саме пожвавився, зокрема, завдяки скасуванню мита, через що електромобілі подешевшали на $900-1000.

Схожі записи