В кого батарея найкраща?

picture_6_front

Спершу, стосовно форми. У Нісан Ліф (Nissan Leaf) акумулятор не є пласким, він розміщений від переднього сидіння до заднього, схований під сидіннями і підлогою. Для того, щоб було зручно сидіти ззаду, батарея має своєрідне заглиблення для підлоги перед заднім сидінням.

picture_4_nissan

Акумулятор у Волт (Chevy Volt) має Т-подібну форму. Посередині підлоги перед заднім сидінням є вузьке підвищення – це найдовша вузька частина батареї. Основний масив батареї розміщений під заднім сидінням.

picture_5_chevy_volt

Інженери Тесла (Tesla) розробили плоску батарею під усією підлогою електрокара, так званий “скейтборд”.

picture_5_tesla

Власне, чому такі різні форми? Для цього необхідно подивитися всередину батареї. Блок живлення, (або батарея чи акумулятор), складається з менших акумуляторних елементів ( більш відома назва – батарейка, або елемент живлення ). Існують три типи батарейок: циліндричні, призмоподібні та мішкоподібні (або кисетні).

Звичайна батарейка для ліхтарика є циліндричною. Тесла (Tesla) використовує стандартні циліндричні батарейки, що мають маркування 18650, що в свою чергу означає 18 мм х 65 мм. Також є призматичні батарейки. Вони є великими і важкими. Їх можна порівняти з автомобільними акумуляторами, хіба що, вони дещо легші, оскільки не містять свинцю.

В свою чергу, кисетні (мішкоподібні) батарейки – це листки катоду і аноду з перегородкою посередині та з тонкою обгорткою довкола. Деякі мішкоподібні батареї мають розмір 21 на 27 см і обгорнуті металевою оболонкою. В усіх цих батареях тонкі шари катодів і анодів, перекладені перегородками, схоже до стосів паперу. Різниця полягає в тому, що кисетні батареї можна складувати один на один у висоту тільки в один або два ряди. Також кисетні батарейки не мають оболонки, отже потребують зовнішнього захисту. Циліндричні батарейки пошарово складаються в циліндр. Призматичні батарейки, щоб помістити у прямокутні пакети, необхідно складати штабелями.

Під час зарядки всі літієві батарейки мають властивість розширюватися і нагріватися. Батарейки призматичної форми повинні бути механічно притиснені, щоб не змінювати свою форму. Знову ж таки, металічна оболонка у циліндричних батарейках не дозволяє їм розширюватись. Натомість кисетоподібні батарейки, що часом нагадують пачки офісного паперу, потребують зовнішньої упаковки.

В акумулятора від Тесли (Tesla) циліндричні батарейки є вертикально поскладані. Їх можна було б вмістити ще більше, проте вільні проміжки були залишені для вентиляції. Батарея достатньо пласка і може непомітно сховатись знизу практично більшості автомобілів. Електромобілі Ліф і Вольт використовують кисетні батареї. Батареї у Волті (Chevy Volt) організовані в рядок вертикальних батарейок, у зв’язку з чим батарея має подовгасту прямокутну форму, також вона може мати Т-подібну форму. Така батарея розміщується між сидіннями.

Ніссан Ліф (Nissan Leaf) має кисетні батарейки орієнтовані горизонтально, складенні як пошта у скриньці. Батерейки акуратно розміщуються під сидіннями, а також посередині простору для ніг перед заднім сидінням. Треба сказати, що усе дуже ерґономічно, і не заважає пасажирам.

Вольт (Chevy Volt), натомість, по центру простору перед задніми сидіннями має підвищення через Т-подібну батарею. Концепт Т-подібної батареї був вперше розроблений Дженерал Моторс для свого EV-1. Ніссан, в свою чергу, розмістив батареї під кріслами і під машиною.

Батарейки є організовані у блоки з напругою біля 400 В. Таке значення електричної напруги вибрано, бо з однієї сторони, цієї величини вольтажу достатньо, щоб дозволити маленьким моторам мати достатньо кінських сил та обертовий момент сили, з другої сторони, витрати на подолання опору є низькими. Літієві батарейки мають від 3,6 до 4 В, отже, якщо з’єднати послідовно 100 батарейок матимемо 400 В.

Існують також інші переваги методу, який застосувала компанія Тесла (Tesla) з циліндричними батарейками, а саме – електромобіль паралельно використовує декілька блоків батарейок, тобто, якщо одна з батарейок вийде з ладу, цілий акумулятор продовжуватиме працювати. Для порівняння в Волті від Дженерал моторс і в Нісані Ліф, батарейки організовані послідовно, схоже до новорічних гірлянд, тобто, якщо одна ланка вийде з ладу, вся батарея не працюватиме. Слабою стороною такого багатобатарейкового підходу є те, що важко виявити непрацюючий елемент.

В новому Волті (Chevy Volt) використовується 192 батарейки, що розділені на два блоки по 96 батарейок в кожному. Оскільки акумулятор може виробити електроенергії 18,4 кВт*год, ми можемо обчислити приблизну напругу і ємність елемента. Літієві батарейки мають приблизно 3,8 В, отже загалом батарея матиме 365 В. Сила Електрична ємність батареї (А*год), буде вдвічі вища від електричної ємності батарейки, оскільки блоки є паралельними. Отже, параметри батареї – 18,4 кВТ*год, або 50,4 А*год. Електрична ємність батарейки відповідно 25,2 А*год.

Це значення дещо нижче від властивості батарейок у Ніссан Ліф (Nissan Leaf), а саме 33,1 А*год в одній батарейці. Оригінальний акумулятор для Волта важить приблизно 180 кг. У батареї використані кисетні батарейки, не призматичні. В загальному, батареї в Вольті і Ліфі мають багато подібних властивостей.

Акумулятор для Ніссан Ліф (Nissan Leaf) складається з 48 модулів по 4 батарейки у кожному модулі. Кожна батарейка має такі параметри – в середньому 3,8 В, 33,1 А*год. На відео можна побачити зсередини будову батареї, що встановлена у Нісан Ліф (Nissan Leaf). Мішкоподібні ( кисетні ) батарейки запаковані в досить м’яку оболонку.

І знову до компанії Тесла (Tesla), що вирішила не придумувати велосипеду, а використати існуючі циліндричні батарейки. Проте інженери компанії в пошуках кращих технологічних рішень, з цією метою була запущені проекти власного виробництва батарейок.

Всі три типи акумуляторів мають свої переваги і недоліки. В Ліфі (Nissan Leaf) блоки розміщенні у всьому доступному просторі під сидінями та підлогою, проте мають недостатнє охолодження. Блок Волту є добре захищений, проте Т-подібна форма зменшує кількість вільного простору перед задніми сидіннями. Блок у Волті має охолодження. Блок Тесли зберігає велику кількість внутрішнього простору автомобіля, проте розміщення батареї знизу, робить її чутливою до ударів знизу. Треба сказати, що блок добре охолоджується. Вибір між кисетними і циліндричними батарейками ще не є остаточним, проте деякі експерти стверджують, що кисетні батареї все ж таки дешевші. Також цікавим є той факт, що електромобілі Вольцвагену матимуть плоскі блоки живлення.

Отже, можна зробити висновок, що немає єдиної концепції яким має бути найкращий акумулятор ( батарея ). З іншого боку, оскільки різні підходи і технологічні рішення конкурують між собою, ми сподіваємося, на досить швидкий поступ у технології акумуляції енергії.

Схожі записи