Як Китай став світовим лідером на ринку електромобілів
Китай є світовим лідером в плані виробництва, продажу та експлуатації електромобілів. Про його успіхи говорять наступні факти:
- в 2016 році “Піднебесна” обігнала США по кількості електромобілів та гібридів на дорогах країни;
- в 2017 році в Китаї було продано 600 тисяч електрокарів та побудовано більше зарядних станцій, аніж у всіх країнах світу разом узятих;
- в 2018 році на фабриках КНР виготовили мільйон електрокарів (не враховуючи гібриди та міні-машини);
- в 2019 році китайський ринок електрокарів складає 60% від світового.
В найближчі 4 роки Китай інвестує 100 млрд доларів в розробку електромобілів. Його бренди контролюють 96% національного ринку та успішно продаються в Європі, Азії, Америці. В чому ж секрет азійської країни та як їй вдалось досягти таких результатів? Спробуємо відповісти на це питання у нашій статті.
З чого все починалося?
В 2007 році пост міністра науки та техніки КНР зайняв Ван Гань – китайський винахідник, колишній керівник відділу планування “Audi”. З першого дня на посаді він переконував керівництво зосередитись не на традиційному автовиробництві, а на перспективній технології майбутнього – електромобілях.
В 2008 році по розпорядженню Ван Ганя у Пекіні звели парк електричних автобусів та побудували 1000 експереминтальних авто з електричними двигунами. Також новопризначений міністр наполягав на виділенні субсидій для електрокарів. Він був почутий керівництвом країни і в 2010-х роках стали з’являтися перші закони на користь нового транспорту.
Як КНР розвивала виробництво електромобілів
З 2010 по 2019 рік влада КНР здійснила наступні кроки для розвитку електричного транспорту:
- виробникам електромобілів виділили фінансову допомогу, аби вони змогли здешевити продукцію. Згодом цю ініціативу підтримали і місцеві органи влади, збільшивши субсидії на сумму до 50%;
- власників електромобілів звільнили від сплати транспортного податку та реєстраційного збору. Для них спростили видачу реєстраційних номерів;
- в частині міст (наприклад – в Пекіні) понизили вартість електроенергії для зарядки машин та зобов’язали забудовників обладнувати стоянки зарядками для електрокарів;
- в ряді регіонів ввели безкоштовне паркування для електромобілів та закріпили за ними частину паркувальних місць.
А найголовніше – в країні звели декілька сотень тисяч зарядних станцій. В найближчі роки їх кількість зросте до 500 тисяч. Також Китай послідовно підтримував виробників електрокарів (як державних, так і приватних), надавав ресурси для перспективних досліджень та створював потрібну інфраструктуру.
Сьогодні частину пільг вже відмінили. Та це пов’язано не зі зміною політики країни, а з підвищенням конкурентоздатності електромобілів. Автовиробникам вже не потрібна настільки масштабна допомога, аби отримувати прибуток та продовжувати розвиток…
Також ви можете ознайомитись з нашею статтею про розвиток електричного транспорту у Норвегії.